Podstawowe informacje na temat rolet, jakie będą ich najważniejsze rodzaje i modelem

Posted on 09/08/2019 7:14am

Rolety są bardzo popularnym sposobem na zasłanianie swoich okien. Podobnie jak żaluzje będą pozwalać na regulowanie ilości wpadającego światła do pomieszczenia, lecz nieco inaczej działają. Żaluzje złożone są z dużej ilości cieniutkich pasków, które można ustawiać pod różnymi kątami, a tym samym regulować zasłonięcie. Z kolei w roletach regulacja zasłaniania odbywa się poprzez opuszczanie i podnoszenie materiałowej taśmy, tu stopień zaciemnienia jest uzależniony od tego, jak nisko się ją opuści.


rolety w oknach
Author: t!m
Source: http://www.flickr.com
Jeśli materiał będzie na całym oknie, to w pomieszczeniu zapanuje ciemność, z kolei podniesienie do samej góry sprawi, że nic nie będzie okna zasłaniało. Z tym zasłanianiem jest jeszcze taka rzecz, że dużo zależało będzie od rodzaju użytego materiału. Ich wybór jest całkiem spory, niektóre z nich są grube i w zasadzie wcale nie przepuszczają słońca, za to inne mogą nieco przepuszczać, i wtedy w środku będzie panował półmrok. Sporo też zależy od motywu, ostatnio modne są na przykład fotorolety - przedstawione tutaj - umożliwiające wydruk na tkaninie dowolnego zdjęcia.

Tradycyjna roleta składa się z trzech części. Pierwsza z nich to wspomniana już taśma z tkaniny, drugą rolka nawijająca, a kolejną dwie prowadnice, w jakich taśma materiału będzie opadać i się podnosić. Samo opuszczanie jest realizowane przy pomocy sznurka, ciągnąc go w odpowiednim kierunku będzie się realizować podnoszenie i opuszczanie tkaniny. Bardzo dużym plusem rolet jest to, że da się je zainstalować nie tylko pionowo, lecz również pod różnym kątem.


Rolety do okien dachowych mają podobną budowę do rolet pionowych, będą się jedynie różnić prowadnicą - W tej odmianie rolet prowadnice mają odpowiednią budowę, dzięki jakiej roleta nie będzie wypadała podczas zasłaniania i odsuwania. Rolety doskonale będą się sprawdzać we wszystkich pomieszczeniach, czy jest to kuchnia, salon czy sypialnia. Dzięki ogromnym możliwościom zdobniczym stanowią też świetny element do dekoracji, dobrze dopasowane potrafią faktycznie ciekawie ożywić każde wnętrze.

Tags: żaluzje, rolety, roleta