Oświetlenie w domu: jak powinno się je kupować?

Posted on 10/02/2019 5:57pm

Ważnym przedmiotem wyposażenia naszego domu jest oświetlenie. Pełni ono dwie ważne funkcje: praktyczną oraz dekoracyjną. Jak jednak dokonać zakupu lamp, aby każde z pomieszczeń zostało oświetlone dobrze? Czy takie same źródła światła sprawdzą się naprawdę dobrze w nowoczesnych, jak i w klasycznych wnętrzach?


lampy
Author: Walter Schärer
Source: http://www.flickr.com
W większości pomieszczeń znajdziemy nie tylko jedno, ogólne źródło światła. Opcjonalne oświetlenia będą wymagały kąciki w których wypoczywamy, miejsca, w których się uczymy, łazienki oraz pokoje gościnne. Jako oświetlenie główne salonu bardzo wiele osób stosuje ekskluzywne żyrandole. Popularne ekskluzywne żyrandole w wielu wypadkach nawiązują swoją stylizacją do żyrandoli, które niegdyś spotkać można było w pałacowych wnętrzach.

Tego rodzaju żyrandole są stworzone ze szlachetnych metali kolorowych. Bardzo często wykorzystywanym metalem jest miedź. Zdobią je bardzo modne wykonane ze szkła elementy imitujące naturalny kryształ. Naprawdę ogromną popularnością w ostatnich latach cieszą się również lampy ekskluzywne, które nawiązują stylistyką do lamp, które wywodzą się z okresu secesji. Był to styl, który zjawił się pod koniec XIX wieku. Motywem dominującym były wówczas motywy zaczerpnięte z natury, stąd lampy ekskluzywne na ogół mają klosze z roślinnymi ozdobnikami. Interesująca lektura: luksusowe żyrandole.

Naprawdę często w naszych salonach pojawiają się także przeróżnego rodzaju dodatkowe elementy dające światło. Mogą to być kinkiety lub ekskluzywne lampy stołowe. Ogromną popularność zyskały stylowe ekskluzywne lampy stołowe. Znaczna część z nich przypomina lampy wykonane przez Tiffaniego, czyli lampy, których klosze zrobione zostały techniką witrażową. Tego typu lampy sprawdzają się w rozmaitych rodzajach wnętrz, zarówno w tych urządzonych w stylu klasycznym, jak i w stylu nowoczesnym. Tu coś dla zainteresowanych: lampy ekskluzywne .


lampy
Author: Alfred Schierholz
Source: http://www.flickr.com
Wszystkie ekskluzywne rodzaje oświetlenia zrobione są niezwykle starannie z materiałów najwyższej jakości. Mimo więc, że oprawy tego rodzaju nie kosztują mało, to jednak opłaca się je zakupić właśnie z uwagi na te dwie cechy. Takie oświetlenie po prostu będzie nam służyło przez długi okres czasu. Ustawiając kilka różniących się między sobą źródeł światła w jednym wnętrzu można zamienić jego proporcje, możemy także osiągnąć interesujący efekt dekoracyjny. Coraz więcej osób z przyjemnością chce wrócić właśnie do tych przeszłych stylów. Interesujące: lampy do oświetlania stołu.

Tags: oświetlenie, żyrandole, oświetlenia