Jak dopasować oświetlenie, żeby pełniło swoją najważniejszą rolę? O czym należy pamiętać?

Posted on 13/04/2019 3:57am

Trudno wyobrazić sobie mieszkanie pozbawiony odpowiedniego oświetlenia. W ogóle trudno funkcjonować gdziekolwiek bez źródła światła. Można sobie w ten sposób żyć przez chwilę, kiedy brak jest światła (gdyż trwa przykładowo burza), ale na dłużej jest to wręcz nie do zniesienia. Jest to nieznośne w każdym wymiarze. Nie dość, iż nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować, to przy tym traci na tym nasz stan zdrowia oraz życie towarzyskie.

oświetlony salon
Author: Jim Larrison
Source: http://www.flickr.com
Jak jednak wybierać lampy, żeby pełniły doskonale swoją rolę. Należy z wyczuciem rozplanować oświetlenie każdego zakątka naszego lokum, ale również salonu, w którym lampy sufitowe są rzec jasna czymś obowiązkowym. Salon to pomieszczenie wielofunkcyjne, tak więc służy do różnych celów, a przede wszystkim relaksu, przyjmowania gości, spożywania posiłków, a także przebywania w gronie rodziny. Lepiej więc, gdy oświetlenie można dopasować do różnego rodzaju aktywności. Pokój dzienny coraz częściej łączony jest z kuchnią jak i jadalnią, dlatego też jeden żyrandol sufitowy nie będzie się tu sprawdzał. Za sprawą rozmieszczenia różnych lamp w odpowiednich miejscach dostać można sporo możliwych zaaranżowania jak i podziałów na strefy. Tak więc, na liczbie źródeł światła w salonie nie można oszczędzać, co więcej warto zaopatrzyć się w lampy nowoczesne (). Lampy sufitowe nad częścią wypoczynkową gwarantują komfort spędzania czasu w niej całej rodzinie, lecz i gościom (). Spotkanie towarzyskie w większym gronie to sytuacja, gdy pragniemy korzystać z większej ilości miejsca, dobre będzie więc ogólne światło górne. Podobnych warunków wymagają także przykładowo rodzinne rozgrywki i w gry planszowe oraz zabawy dla dzieci, jakie odbywają się na podłodze.oświetlenie w pokoju dziecka
Author: vastateparksstaff
Source: http://www.flickr.com
W przykładowym planie salonu mogą to być cztery oprawy pojedyncze, jednocześnie można także wykorzystać oprawy z paroma reflektorkami lub systemy szynowe i linkowe. Kiedy natomiast pragniemy w dużej przestrzeni pokoju gościnnego poczuć się bardziej przytulnie oraz na przykład poczytać, to można wyodrębnić z niego dość miły kącik, który daje lampa stojąca. Można wtedy zrezygnować z zapalania reflektorów przy suficie, które są daleko. Tak samo powinniśmy postępować w pozostałych pomieszczeniach, przykładowo bardzo ważne są lampy dla dzieci ().

Tags: oświetlenie, światło, salon, komfort, przestrzeń