Czym jest wełna, jakie mamy jej rodzaje? Gdzie może znaleźć zastosowanie? Czy warto korzystać z tego rodzaju wyrobów?

Posted on 08/12/2018 7:19am

Wełna jest włóknem naturalnym, które uzyskuje się z okrywy włosowej, to znaczy sierści owiec, lam, ale także kóz, królików i pozostałych. Włókno wełniane posiada specyficzne cechy, powodują one, że wełna wspaniale nadaje się do wytwarzania dość wysokiej jakości wyrobów włókienniczych. Wełna owcza jest uzyskiwana przez strzyżenie żywych owiec.

Pościel z merynosów
Zwana jest też jako runek albo strzyżą, jest wspaniałym surowcem włókienniczym do wyrobu znacznej jakości materiałów. Są to tkaniny i włókna, jest również dzianina wełniana. Co ciekawe, na Bliskim Wschodzie wyroby z wełny były już wykorzystywane w starożytności. Wysokiej jakości wełnę, miękką, o cienkich włóknach, długości od 3 do 12 cm. można uzyskać z owiec rasy merynos. Ma ona także większą zdolność do spilśniania, natomiast jednym z lepszych rodzajów wełny jest kaszmir. Zobacz też .

Miękkość kaszmiru gwarantują bardzo cienkie włókna, jakie otrzymać możemy z kóz kaszmirskich. Jak pragniemy grubszą wełnę możemy ją uzyskać z owiec długowełnistych i nizinnych. Długość włókien od takiej owcy wynosi nawet do 40 centymetrów. Z dość długich włókien wełny żywej, uzyskać można najwyższej jakości przędze czesankowe, natomiast z innych odmian wykorzystywanych jako dodatki do krótszych włókien wełny żywej, uzyskujemy gorszej jakości przędze zgrzebne. Z takich przędz czesankowych robione są dość znacznej jakości tkaniny oraz dzianiny dla przemysłu odzieżowego. Z takich przędz, bez domieszek uzyskuje się sukna. Z przędz zgrzebnych, które nie posiadają domieszek uzyskuje się sukna.


Możemy także stosować mieszanki włókien wełnianych z pozostałymi włóknami. Bardzo często są mieszane z bawełną czy lnem. Mieszkanki włókien to doskonały surowiec, który znajduje zastosowanie do produkcji dywanów, kołder i pozostałych jak pościel wełniana czy poduszki na meble ogrodowe.http://www.iltex.pl/produkty/posciel/welniana/wytwarzane są koce oraz poduszki, zaś z wełny wtórnej - wykonuje się filce techniczne.

Włókno luzem najczęściej znajduje zastosowane do wypełnienia dźwiękochłonnego do wysokiej jakości zespołów głośnikowych. Jak więc widać, wełna ma bardzo dużo zastosowań. W zależności od rodzaju wełny można używać ją do wielkiej ilości zadań. Nie powinien dziwić więc fakt, że używana już była w starożytnych czasach.

Tags: len, przemysł, Starożytność, Kaszmir, merynos